czwartek, 2 lutego 2012

157. Bułgaria, Sofia


Jedna z mych świeższych perełek, czyli wiele religii w pigułce. Bowiem na pocztówce widzimy sześć różnych kościołów/świątyń przedstawiających odmienne religie. W takim razie zaczniemy od górnego rogu po lewej.

Na pierwszy ogień idzie Meczet "Banya Bashi", pochodzący z XVI wieku. W wolnym tłumaczeniu sama nazwa oznacza "wiele kąpieli". Meczet tutaj reprezentuje islam.

Teraz kierujemy się na największy obrazek, czyliSobór św. Aleksandra Newskiego. Jest to główna świątynia Bułgarskiego Kościoła Prawosławnego. Cerkiew została wybudowana na cześć rosyjskiego cara Aleksandra II, dzięki któremu Bułgaria uzyskała niepodległość w 1878 roku.

W lewym górnym rogu znajduje się rzymskokatolicka katedra św. Józefa w Sofii. Została zbudowana na miejscu wcześniejszej, którą doszczętnie zniszczono podczas ataku bombowego na Sofię podczas II wojny światowej. Katedra została uroczyście otwarta w maju 2006 roku w obecności Angela Sodano. Kamień węgielny pod budowę kościoła złożył papież Jan Paweł II podczas jego pielgrzymki do Bułgarii w 2002 roku.

Zaraz pod nią widzimy rosyjski kościół pod wezwaniem Św. Mikołaja cudotwórcy (czego to oni nie wymyślą). Działa on jako kościół ortodoksyjny, głównie z wpływami Rosjan.

Ten czerwony budynek to Cerkiew Mądrości Bożej, czyli świątynia prawosławna. Pierwsza świątynia na miejscu obecnej cerkwi zbudowana została w latach 311-313. W późniejszym okresie, za czasów cesarza Konstantyna Wielkiego, wybudowano na jej miejscu katedrę pod wezwaniem Mądrości Bożej, w której w 343 r. odbył się sobór w Serdyce. Zniszczoną w wyniku barbarzyńskich najazdów świątynię odbudował cesarz Justynian I Wielki, ponownie nadając jej wezwanie Mądrości Bożej. W średniowieczu mieściła się w niej katedra, siedziba lokalnego biskupa. Poczynając od XIII wieku od wezwania tej cerkwi mieszkańcy ówczesnego Sredca zaczęli nazywać również swoje miasto Sofia. W 1378 r. nazwa ta po raz pierwszy pojawiła się w oficjalnych dokumentach carów bułgarskich i do XVI wieku całkowicie wyparła starą nazwę.

I na koniec ortodoksyjna synagoga. Jest największą synagogą na Bałkanach, jedną z największych w Europie oraz jedną z dwóch funkcjonujących w Bułgarii. Przygotowania do jej budowy zaczęły się w 1903 roku. 13 listopada 1905 roku uroczyście wmurowano kamień węgielny i przystąpiono do budowy. Projekt synagogi wykonał austriacki architekt Friedrich Grünanger, który wzorował się na sefardyjskiej synagodze w Wiedniu.Synagoga została uroczyście otwarta 9 września 1909 roku, w obecności cara Bułgarii Ferdynanda I Koburga oraz władz miejskich. 8 maja 1992 roku w budynku otwarto Żydowskie Muzeum Historyczne, w którym znajdują się ekspozycje dotyczące Holocaustu oraz historii bułgarskich Żydów.

Kilka razy wspomniałem też o kamieniu węgielnym. Jest to kamień w narożu ściany wieńcowej, na którym opiera się węgieł ściany. Współcześnie, najczęściej określa się tak pierwszy, położony kamień lub cegłę, rozpoczynająca budowę. Dawniej umieszczano na nim imię budowniczego, dziś dołącza się także informacje o dacie budowy, inwestorze itp. Wmurowanie kamienia węgielnego jest zazwyczaj związane z ceremonią podpisania aktu erekcyjnego.


3 komentarze:

pozeczkovva pisze...

szkoda, że multi ;c

Maxus pisze...

Mnie tam się podoba takie multi, bo jest fajne i tematyczne ;]

Rita pisze...

nice blog, I wish to receive cards as beautiful as your, I do postcrossing, i´m following your blog, visit my blog and follow me
http://worldpostcardsblog.blogspot.com/