środa, 15 czerwca 2011

62. Finlandia, Lappi Lapland    Laponia to najdalej na północ wysunięty region Finlandii. Do 2009 również prowincja, została wydzielona z prowincji Oulu w 1936.  Laponia niegdyś wchodziła w skład trzech prowincji historycznych: Laponii, Österbotten i Westrobotni.
    Powierzchnia jest w większości wyżynno - górzysta. Na północy ciągną się fragmenty Gór Skandynawskich, ze szczytem Haltiatunturi, osiągającym 1324 m n.p.m. Jest on także najwyższym szczytem całej Finlandii. Wielkie obszary tej prowincji zajmują bagna. Największymi jeziorami są: Inari (powierzchnia 1386 km²), Lokan i Porttipahdan. Klimat to na południu umiarkowany pośredni, w środkowej części umiarkowany chłodny i na skrajnej północy subpolarny. Na północy panuje tundra, a na południu lasy tajgi.
    Prowadzi się niewielkie wydobycie rud żelaza. Ponadto hoduje się renifery. W ostatnim czasie wzrasta znaczenie turystyki. Największą atrakcją turystyczną regionu jest dziewicza przyroda, nietknięta cywilizacją. Często odwiedzane jest także Rovaniemi - główna siedziba "Świętego Mikołaja".

Kartka przebyła 1,403 km w ciągu 3 dni.

2 komentarze:

Laura pisze...

Podpadasz mi, najpierw taki piękny Budapeszt, a teraz wyjątkowo ładna Finlandia! :P

jusztyska pisze...

jaki cudny widoczek!