wtorek, 3 stycznia 2012

146. Irlandia, Connemara


Connemara to kraina leżąca na zachodzie Irlandii. Często można spotkać się z określeniem "najbardziej dziki zakątek Irlandii", Polacy mogą przyrównywać Connemare do naszych Bieszczadów.

Connemara jest regionem słabo zaludnionym, tradycyjnie życie w tym regionie opierało się na hodowli owiec i połowach, o uprawie ziemi można było w zasadzie zapomnieć. Naturalnym bogactwem regiony był i jest torf wydobywany na wielkich przestrzeniach po dziś dzień w niezmieniony sposób poprzez wycinanie brykietów przypominających nieco kształtem cegłę.

Za stolicę Connemary uchodzi Clifden, największe na tym obszarze miasteczko, założone w XIX w. przez Johna D'Arcy to właśnie to miasteczko przeszło do historii jako pierwsze połączone kablem telefonicznym z Ameryką, to także tutaj miał miejsce finał pierwszy lot transatlantycki.  Samo Clifden słynie ze wspaniałych owoców morza słynnych w całej Irlandii. Piękne miasteczko jest tak senne, że przyciąga przede wszystkich starszych wiekiem turystów szukających spokoju. 

Kartka przebyła 1,717 km w ciągu 12 dni.

1 komentarz:

Laura pisze...

Ja już chyba naprawdę jestem stara, skoro mam ochotę odwiedzić te miejsce, a piszesz, że przyciąga głównie staruszków :D Piękna jest ;)