sobota, 21 kwietnia 2012

181. Gujana, Georgetown


Gujana. Tak odległa i nieznana zarazem dla mnie kraina. Przyznam, że pocztówka nie robi jakiegoś wielkiego wrażenia, aczkolwiek naprawdę bardzo mnie cieszy. 

Nazwa  w języku miejscowych oznacza "kraj wielu wód", co nawiązuje do ilości rzek przepływających przez teren kraju. Stolicą jest Georgetown. W wyniku kolonizacji Holendrów od 1615 roku sprowadzano na te tereny niewolników a Afryki, uprawiali oni trzcinę cukrową i palmę kokosową.  Na początku dziewiętnastego wieku Wielka Brytania przejęła władzę nad Gujaną (składającą się wcześniej z trzech kolonii: Berbice, Demerara i Essequibo). W 1834 roku zostało zdelegalizowane niewolnictwo. W związku z tym wydarzeniem wzrosło zapotrzebowanie na siłę roboczą. Tak więc nastąpił napływ liczby imigrantów, głównie z Indii. Na dzień dzisiejszy ponad połowa mieszkańców Gujany jest pochodzenia indyjskiego, a około 42% afrykańskiego. W 1966 roku Gujana odzyskała niepodległość..

Na pocztówce widzimy pomnik M. Gandhiego znajdujący się w Promenade Gardens, w stolicy państwa. Co ciekawe ogrody znane dziś jako miejsce pełne spokoju na początku dziewiętnastego wieku były głównym miejscem w mieście do wieszania Rebeliantów Wschodniego Wybrzeża (niewolnicy, którzy brali udział w powstaniach).

Brak komentarzy: