niedziela, 28 października 2012

254. Litwa, Trooping the Colour


Na pocztówce widzimy królową Elżbietę tłumaczącą młodemu księciu Edwardowi czym jest "Trooping the Colour".

Trooping The Colour jest ceremoniałem sięgającym w swojej tradycji XVII wieku. Popularnie zwana 'Paradą na Cześć Urodzin Królowej' jest jednym z najbardziej spektakularnych widowisk na świecie. Królowa Elżbieta II tak naprawdę urodziła się w kwietniu, ale zgodnie z tradycją uroczyste obchody odbywają się każdego roku w czerwcu. Parada z okazji oficjalnych urodzin Królowej odbyła się w tym roku w Londynie 14 czerwca. 

Ceremonia wywodzi się z tradycji prezentowania sztandarów, tak aby żołnierze byli w stanie rozpoznać flagi swojego pułku, których używano do oznaczenia punktu zbiórki w czasie bitewnej gorączki. Jak podają źródła historyczne, ceremonia ta miała miejsce po raz pierwszy za panowania Króla Karola II i od roku 1762 stała się dorocznym wydarzeniem w trakcie obchodów oficjalnych urodzin monarchy.  

W widowiskowej paradzie bierze udział ponad 1.100 żołnierzy z osobistych oddziałów Jej Królewskiej Mości (Household Division), kilka setek koni, 400 muzyków grających w orkiestrach wojskowych (Massed Bands). Parada ma stałe miejsce na placu Horse Guards Parade w pobliżu Whitehall, niedaleko od Pałacu Buckingham. 

Tysiące zgromadzonych widzów ustawia się wzdłuż trasy deptaku prowadzącego z Pałacu Buckingham aż do Horse Guards Parade, aby przyglądać się przejeżdżającej w powozach rodzinie królewskiej oraz towarzyszącym im zastępom wojska przystrojonych w odświetne mundury. Ambasador Rzeczpospolitej Polskiej, Pani Barbara Tuge-Erecińska była jednym z dostojnych gości podziwiających paradę na żywo.  

Brak komentarzy: