niedziela, 19 października 2014

302. Japonia, MaikoGejsze, to żywe dziedzictwo prawie 400 letniej tradycji w historii Japonii. Najpopularniejsze z nich pochodzą z Kioto, które uważane jest za centrum tej sztuki. Gejsze można jednak spotkać w całej Japonii, w mniejszych i większych ośrodkach miejskich.

Gejsze malują usta przy pomocy pędzelków i nanoszą na nie czerwoną pomadę, nigdy nie stosują do tego tradycyjnych szminek. To, w jaki sposób są malowane ust przez gejsze ma potrójne znaczenie: wiek gejszy, jej stopień nauki oraz przedstawienie ideału japońskiej urody kobiety.

Młode maiko mogą malować tylko i wyłącznie nie pełny wykrój dolnej wargi, aby pokazać, że są tzw. jeszcze "dziećmi", czyli dopiero zaczynają naukę oraz są bardzo młodymi dziewczętami.
Starsze maiko malują górną i dolną wargę, ale również nie pełny ich wykrój, co pokazuje, że są już starszymi młodymi kobietami oraz są w bardziej zaawansowanym etapie nauki. Świeżo nominowane geiko, malują prawie pełny wykrój ust, zaś już starsze geiko malują pełny ich wykrój, dzięki czemu prezentują, że są dojrzałymi i doświadczonymi kobietami.

Drobne usta gejszy, które mają być jak płatki róż, przedstawiają także ideał japońskiej urody kobiety - bijin (pięknej kobiety). W historii japońskiej bardzo małe usta są uważane za zmysłowe i bardzo atrakcyjne. Usta malowane w ten sposób, mają również pokazać drugiej osobie, że gejsza nie ujawni żadnych powierzonych jej sekretów.

3 komentarze:

Pocztówki Ag pisze...

Polecam przeczytać książkę "Wyznania Gejszy". Świetna książka, opowiada losy dziewczynki, która została bardzo znaną gejszą. Wracam do tej książki co jakiś czas. :)

Maxus pisze...

Dziękuję! Słyszałem tylko o filmie, podejrzewam, że książka jest o niebo ciekawsza!

Krystyna13 pisze...

Piękna pocztówka, typowo japońska, lubię takie.
I dzięki za ciekawy opis, poszerzyłam swoją wiedzę :)