piątek, 30 stycznia 2015

344. Norwegia, Preikestolen


Preikestolen to klif w Norwegii o wysokości 604 m, położony nad Lysefjordem, Ryfylke. Płaska powierzchnia wierzchołka o wymiarach 25 na 25 metrów, jest jedną z największych atrakcji turystycznych tego kraju. Powstała najprawdopodobniej ok 10 tysięcy lat temu w wyniku pęknięcia skał pod wpływem mrozu. Po drugiej stronie Lysefjordu znajduje się wierzchołek Kjerag, który jest również bardzo chętnie odwiedzany przez turystów.

Ciekawostka: Miejsce to odwiedza rocznie około 200 000 ludzi. Pewnie zastanawiacie się jak to jest, że skarpa nie została ogrodzona i zabezpieczona. Władze Norwegii doszły do wniosku, że postawienie zabezpieczeń tylko zachęcałoby śmiałków do wychodzenia po za barierki. Po za tym zniszczyłoby to w pewnym stopniu naturalny wygląd Preikestolen. Interesujące jest to, że wypadki w tym miejscu są niezwykle rzadkie. Ostatni miał miejsce w październiku 2013 roku, kiedy to hiszpański turysta spadł z klifu z powodu nieuwagi. Upadek spowodował natychmiastową śmierć.

4 komentarze:

pijanazyciem pisze...

Piękna pocztówka! :-)

Edi pisze...

Przepiękny widok :)

Krystyna13 pisze...

Przepiękna. Taki widok zapiera dech w piersiach. Nie dziwię się, że tylu tam odwiedzających.

Kinga pisze...

Piękny widok to i pocztówka świetna :) Ciekawe ile osób po spożytym alkoholu tam wchodzi, bo ja bym się wówczas na pewno nie odważyła ;p