poniedziałek, 2 lutego 2015

347. Niemcy, Nueschwanstein


Historia tego bajecznego zamku sięga 1868 roku. Jego budowę rozpoczęto z inicjatywy króla bawarskiego Ludwika II Wittelsbacha. Niestety on sam nie nacieszył się długo posiadłością – mieszkał w niej zaledwie kilka miesięcy i zmarł przed jej ukończeniem. Swój niezwykły wygląd zamek zawdzięcza częściowo wizji władcy, który lubił romantyczne nawiązania do średniowiecza oraz ówczesnych ideałów rycerskich. Stąd też, między innymi, wysokie, smukłe wieże. W zamku Neuschwanstein nie znajdziemy jednak typowych dla średniowiecza umocnień obronnych.

Budowę zamku Neuschwanstein planowano zakończyć w 1872 roku, jednak ostatecznie udało się to dopiero kilka lat później. Głównym powodem opóźnienia były rosnące wraz z czasem ambicje i plany Ludwika II – pierwotny budżet został przekroczony niemal dwukrotnie. Co ciekawe, pomimo ogromnych rozmiarów, obiekt nie był w stanie pełnić szczególnie funkcjonalnej roli – wiele z jego pomieszczeń, czy nawet całych budynków, miało od początku znaczenie bardziej dekoracyjne niż użytkowe.

W chwili śmierci władcy obiekt był zadłużony na wręcz nieprawdopodobną sumę pieniędzy. Dlatego też, wbrew woli Ludwika II, udostępniono go turystom i rozpoczęto pobierać opłaty za wstęp. Dzięki temu przynajmniej część długu została spłacona. Obecnie zamek można zwiedzać jedynie z przewodnikiem, a wycieczka trwa około 35 minut. Ograniczenia te są spowodowane ogromną liczbą turystów, pragnących zobaczyć obiekt – w ciągu roku przybywa tutaj około 1,3 miliona osób.

Co ciekawe, zamek Neuschwanstein nie został zniszczony ani w trakcie pierwszej, ani w trakcie drugiej wojny światowej. Uratowały go ogromne pomieszczenia, które postanowiono przeznaczyć na magazyny.

Warto również wiedzieć, że zamek Neuschwanstein posłużył jako inspiracja do projektu Zamku Śpiącej Królewny w Disneylandzie.

7 komentarzy:

Edi pisze...

Widziałam już różne widoki z zamkiem Neuschwanstein, ale takiego jeszcze nie. Piękna kartka :)

werciarad pisze...

Bajkowy zamek!

Kinga pisze...

Piękna zimowa wersja zamku :) To ciekawostka z ostatniego zdania, nawet nie wiedziałam :) Ja chciałabym otrzymać kartkę z tym zamkiem, ale coś nie mam szczęścia ;/

Lennves pisze...

Bajeczna ta pocztówka!

Window On The World pisze...

Magiczne miejsce! Świetna pocztówka :)

Sawatka pisze...

Kartka z tym zamkiem to jedno z moich pocztówkowych marzeń! Uwielbiam zamki na kartkach, w dodatku ten wygląda naprawdę jak z bajki Disneya...

Rick Richardson pisze...

Kiedyś muszę się tam wybrać!